8. Article

Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām Atbilstoši Pašvaldību likuma 46. panta trešajai daļai noteikumu projekts un tam pievienotais paskaidrojuma raksts sabiedrības viedokļa noskaidrošanai no 2025. gada 20. jūnija līdz 2025. gada. 4. jūlijam publicēts Ogres novada pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē ogresnovads.lv. Šāda viedokļa noskaidrošanas laikā ir saņemta viena vēstule no Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrības (turpmāk - biedrība), kurā tiek pausts iebildums pret domes priekšsēdētāja biroja izveidi un jaunu štata vietu radīšanu (pašvaldībā saņemta 2025. gada 3. jūlijā un reģistrēta ar Nr. 2-4.1/3598). Biedrība uzskata, ka šāda rīcība ir nepamatota administratīvā aparāta paplašināšana un publisko līdzekļu neefektīva izmantošana. Tāpat tiek paustas bažas, ka biroja izveide varētu būt pretrunā ar labas pārvaldības principiem, apdraudēt iedzīvotāju līdzdalības caurskatāmību un veicināt politiski angažētu struktūru rašanos. Biedrība aicina atteikties no šādas struktūras izveides, stiprinot sadarbību ar sabiedrību esošajās institucionālajās formās, veicinot caurspīdīgumu, atbildību un sabiedrības iesaisti. Izvērtējot minēto viedokli, tiek secināts, ka domes priekšsēdētāja biroja izveide ir leģitīma un objektīvi pamatota politiska izšķiršanās. Tā balstās Eiropas Vietējo pašvaldību hartas 6. panta pirmajā daļā noteiktajā principā, kas paredz pašvaldībām tiesības patstāvīgi noteikt savu iekšējo administratīvo struktūru, lai to pielāgotu vietējām vajadzībām un nodrošinātu efektīvu pārvaldi. Vienlaikus šis lēmums izriet no vēlētājiem doto solījumu nepieciešamības stiprināt iedzīvotāju līdzdalību pašvaldības darbā. Turklāt, saskaņā ar Pašvaldību likuma 17. panta sesto daļu, šāda biroja izveide ir domes priekšsēdētāja likumīga prerogatīva, ja viņš to uzskata par nepieciešamu savas darbības nodrošināšanai. Priekšsēdētāja biroja izveides mērķis ir tieši priekšsēdētāja līmenī nodrošināt profesionālu, koordinētu un caurskatāmu sadarbību ar iedzīvotāju padomēm, kā arī veicināt sabiedrības līdzdalību pašvaldības lēmumu pieņemšanā. Līdzīga prakse jau sekmīgi tiek īstenota vairākās Latvijas lielajās pašvaldībās, tostarp Rīgā, Liepājā un Jūrmalā, kur priekšsēdētāju biroji darbojas kā rīcībpolitikas koordinācijas un stratēģiskās komunikācijas vienības. Līdz ar to biroja izveide nav uzskatāma par nepamatotu administratīvā aparāta paplašināšanu vai birokrātijas pieaugumu, bet gan par mērķtiecīgu administratīvās kapacitātes stiprināšanu. Tās nolūks ir uzlabot pārvaldības efektivitāti, veicināt sabiedrības iesaisti un nodrošināt kvalitatīvu iedzīvotāju interešu pārstāvību Ogres novadā - īpaši ņemot vērā tā lielo teritoriju un strukturālo daudzveidību. Papildus par nepieciešamajiem grozījumiem Ogres novada pašvaldības nolikumā ir saņemti arī priekšlikumi no Ogres novada pašvaldības administrācijas, kas saistīti ar redakcionāliem precizējumiem nolikuma tekstā, kā arī nolikuma normu regulējuma skaidrību. Priekšlikumi ir ņemti vērā un iekļauti noteikumos. Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks A. Krauja
registration